Dom Pomocy Społecznej w Zawierciu
STRONA GŁÓWNA O NAS HISTORIA DOMU ARTYKUŁY TERAPIA USŁUGI OPIEKUŃCZE GALERIA DANE ADRESOWE RODO 01/11/2020
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
O NAS
HISTORIA DOMU
ARTYKUŁY
TERAPIA
USŁUGI OPIEKUŃCZE
GALERIA
DANE ADRESOWE
Forum
Zasady kierowania do DPS

Linki do ciekawych stron
Kontakt z adminem
Szukaj
Historia Domu
HISTORIA DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W ZAWIERCIU

Dom Pomocy Społecznej powstał z inicjatywy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Zawierciu oraz Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej w Katowicach. Uroczyste otwarcie odbyło się 4 października 1974 roku. Był to jeden z największych obiektów opieki społecznej na terenie woj. katowickiego przeznaczony dla 202 mieszkańców. W ciągu prawie 13 lat znajdowali tu opiekę i pomoc ludzie starsi i obłożnie chorzy.

W 1987 Dom zmienił dotychczasowy profil i został przekształcony na placówkę dla przewlekle chorych ze schorzeniami układu nerwowego. Zmianom formalnym towarzyszyła trwająca prawie około 12 lat pełna wymiana mieszkańców. Ostatecznie w 1992 roku zarządzeniem Wojewody Katowickiego zmieniono nazwę na Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych. Od samego powstania pozostawał kolejno w gestii Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej, później Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Katowicach. Obecnie jest jednostką organizacyjną Powiatu Zawierciańskiego.

Pierwszym dyrektorem Domu był Pan Stanisław Gajecki. W latach 1976 – 2001 funkcję tę pełnił Pan Jerzy Rams. W sierpniu 2001 stanowisko dyrektora objął Pan Aleksander Jachimowski.

Aktualnie Dom przeznaczony jest dla 193 osób. Znajduje się na obrzeżach miasta na szlaku urokliwych zakątków Jury Krakowsko–Częstochowskiej. Stały kontakt z naturą zapewnia zadbane otoczenie domu o charakterze ogrodowo– parkowym z szeregiem atrakcyjnych akcentów jak alejki, ławeczki, fontanna i różnorodny drzewostan. Zespół terapeutyczno – opiekuńczy oferuje kompleksowe usługi bytowe, pielęgniarsko–opiekuńcze, terapeutyczne, socjalne, rehabilitacyjne.

Pracownicy Domu to cały sztab ludzi o różnych specjalnościach: lekarze, pielęgniarki, opiekunki, pracownicy socjalni, terapeuci, psycholog, kapelan, rehabilitanci, rzemieślnicy i administracja. Dla pełnej realizacji indywidualnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców wprowadzono stanowisko pracownika pierwszego kontaktu przydzielając każdemu z nich określoną grupę podopiecznych pod osobistą odpowiedzialność.

Powołany w 2001 roku zespół terapeutyczno – opiekuńczy stworzył autorski, indywidualny plan wsparcia. Zawiera on całokształt wiedzy o każdym mieszkańcu.

W listopadzie 2000 roku opracowano program naprawczy, który jest długoletnim planem działania mającym na celu osiągnięcie standardu usług porównywalnych ze standardami obowiązującymi w państwach Unii Europejskiej. 30 – letnia działalność Domu jest bardzo bogata. Przypomnijmy, że działała tu Społeczna Rada Domu, gościliśmy lekarzy z Wietnamu, odbył się Zjazd Zasłużonych Pracowników Służby Zdrowia, otworzono Punkt biblioteczny, oddano do użytku pralnię, szwalnię, kaplicę.

W ostatnich latach tj. od 2001 do 2003 pomimo bardzo trudnej sytuacji finansowej wykonano prace modernizacyjne, adaptacyjne i remontowe poddasza, części biurowo – administracyjnej, mieszkalnej, szwalni, pralni, holu głównego, oddano do użytku pracownię terapii zajęciowej, salę ćwiczeń i fizjoterapii oraz pokój gościnny. Ogólny koszt tych przedsięwzięć wyniósł 140 tys. złotych. Cel ten osiągnęliśmy dzięki środkom własnym oraz dużemu zaangażowaniu pracowników tego domu.

Zrealizowaliśmy wszystkie zadania niewymagające nakładów inwestycyjnych. Personel stale podnosi swoje kwalifikacje, do tej pory 12 osób zdobyło wyższe wykształcenie. Stale podwyższamy poziom, jakość i standard świadczonych przez nas usług.

Od początku swojego istnienia Dom starał się zasłużyć na nazwę Domu Rodzinnego. Najważniejsi są tu mieszkańcy. To oni tworzą wspólnotę ludzi, która wzajemnie sobie pomaga, tworzy atmosferę bezpieczeństwa, zrozumienia, akceptacji, przyjaźni, życzliwości, troski o wspólne sprawy. Przypomnijmy, że najstarszymi domownikami są Pan Marian Kotowicz, Pan Ryszard Pomian i Pani Urszula Pawlik. W historii życia naszych mieszkańców bywały chwile szczególne. Do nich należą uroczystości ślubne, komunie, a nawet chrzty. Związki małżeńskie zawarli Państwo Kotowiczowie, Lampowie, Skołuccy, Miśtowie, Żakowie. Jubileusz 100 lat świętowaliśmy wspólnie z Panią Józefą Haberko.

Cały zespół terapeutyczno – opiekuńczy stara się pielęgnować tradycje i zwyczaje, uroczyście obchodzimy święta z całym bogactwem ich form i oprawy.

Konsekwentnie realizujemy działania mające na celu integrację naszych mieszkańców z rodzinami, społecznością lokalną i innymi domami pomocy. Staramy się zmienić dotychczasowy wizerunek mieszkańców. Wspólnie dążymy do tego, aby otworzyli się na zewnątrz i zwykłe życie oraz przełamali bariery własnej niemożności i nieśmiałości.

Od 2001 roku wprowadzono nową formę spotkań integracyjnych pod nazwą „Piknik Rodzinny”, dzięki której zacieśniają się więzi rodzinne i przyjacielskie. Inicjatywa ta została pozytywnie oceniona przez osoby zajmujące się polityką społeczną województwa śląskiego.

W 2004 roku mieszkańcy wzięli udział w 50 uroczystościach i imprezach kulturalnych, rekreacyjnych, turystycznych na terenie powiatu zawierciańskiego i okolic. Współpracujemy z władzami Starostwa, Miasta, Wydziałem Kultury, MOK–iem, MOPS–em, Biblioteką Miejską, Szkołami, Zakładem Poprawczym.

Ukazujemy i przybliżamy społeczeństwu piękno, wartość i sens życia osób z problemami psychicznymi. Promujemy ich twórczość, wydobywamy talenty, uzdolnienia, motywujemy do wyjścia z bierności i apatii w kierunku sztuki. Mieszkańcy aktywnie uczestniczą w Ogólnopolskich Festiwalach piosenki m.in. w Łubiu, Dąbrowie Górniczej, „Familiadach”, Integracyjnych Spotkaniach Artystycznych Osób Niepełnosprawnych w Morsku, Warsztatach Terapii Zajęciowej. Wystawiają swoje prace plastyczne w galeriach w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu (MOK), Częstochowie, Bibliotece Miejskiej. Zapewniamy, że przynosi im to wiele satysfakcji, radości, wiary w sukces i we własne możliwości. Efekty ich wielkiego wysiłku oraz pracy są bardzo widoczne i zasługują na uznanie.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
---
przejdź do BIP
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Poczta dps
służbowe konta mailowe - logowanie
arkzawiercie 2011
314748 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.6 © 2003-2005 | Infused by:

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu