Dom Pomocy Społecznej w Zawierciu
STRONA GŁÓWNA O NAS HISTORIA DOMU ARTYKUŁY TERAPIA USŁUGI OPIEKUŃCZE GALERIA DANE ADRESOWE RODO 01/11/2020
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
O NAS
HISTORIA DOMU
ARTYKUŁY
TERAPIA
USŁUGI OPIEKUŃCZE
GALERIA
DANE ADRESOWE
Forum
Zasady kierowania do DPS

Linki do ciekawych stron
Kontakt z adminem
Szukaj
O nas
Dom Pomocy Społecznej w Zawierciu przeznaczony jest dla osób przewlekle psychicznie chorych. Dom usytuowany jest na obrzeżach miasta przy ulicy Rzemieślniczej 9, jednej z głównych ulic dojazdowych do mieszczącego się w sąsiedztwie szpitala powiatowego.

DPS otoczony jest dwuhektarowym terenem o charakterze ogrodowo – parkowym z szeregiem akcentów estetycznych. Ma on wytyczone alejki spacerowe, przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ławki, a nawet fontannę. Ogród ten stanowi dużą i wygodną przestrzeń chętnie wykorzystywaną przez mieszkańców. Cały teren wokół Domu ma wybudowane podjazdy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Budynek główny składa się z dwóch połączonych ze sobą pawilonów.
Pawilon parterowy mieści obszerną świetlicę oraz pokoje administracyjne. Pośrodku tego pawilonu znajduje się oszklone atrium, z małym ogródkiem skalnym - pełnym bogatej roślinności oraz niewielką fontanną.
Połączony z nimi trzykondygnacyjny pawilon mieszkalny mieści trzy podobne pod względem wielkości i zagospodarowania oddziały.

W suterenach budynku znajdują się warsztaty terapii zajęciowej oraz zaplecze gospodarcze tj. magazyn żywnościowy i gospodarczy, kuchnia wyposażona w nowoczesny sprzęt gazowo - elektryczny, pralnia oraz warsztaty: elektryczny, stolarski i ślusarski. Ponadto mieści się tu archiwum oraz pomieszczenie depozytowe mieszkańców.

Dom wyposażony jest w windę osobową oraz windy kuchenne. Stosunkowo dobre jest techniczne wyposażenie placówki, mającej zasilane z własnej kotłowni - gazowe centralne ogrzewanie, a a także instalację przeciwpożarową wczesnego ostrzegania oraz instalację alarmowo – przyzywową w pokojach wszystkich mieszkańców.

W trzecim, wolno stojącym budynku mieszczą się pokoje administracji oraz szwalnia i prasowalnia.
Tuż obok Domu mieści się ponadto maleńka kawiarenka.

W Domu przebywa obecnie 156 mieszkańców: 71 kobiet oraz 85 mężczyzn.
Nie wyróżniono odrębnych oddziałów męskiego i damskiego, lecz na każdym piętrze budynku mieszka mniej więcej tyle samo kobiet i mężczyzn. Pokoje wyposażone są w łóżka lub tapczany, szafy, szafki przyłóżkowe oraz stoły i krzesła. W większości z nich znajdują się radia i telewizory.
Wszystkie pokoje wyróżniają się dbałością o estetykę i wystrój wewnętrzny, znajdują się w nich kwiaty i osobiście dobrane przez mieszkańców elementy wyposażenia.

W skład zaplecza rehabilitacyjnego wchodzą sala ćwiczeń wyposażona w rowery treningowe, rotorki i inne podstawowe przyrządy do ćwiczeń oraz gabinet fizykoterapii, z których codziennie korzysta kilkanaście osób.

Mieszkańcy zapewnioną mają szeroką ofertę spędzania czasu wolnego. Są to zajęcia terapeutyczne, koła zainteresowań, gazetki, spotkania rodzinne w których szczególne miejsce zajmuje tradycyjny coroczny „Piknik Rodzinny”, wystawy artystyczne, koło gospodyń czy uczestnictwo w wielu wycieczkach i spotkaniach integracyjnych ze środowiskiem lokalnym jak i innymi niepełnosprawnymi.

Znaczną część czasu mieszkańcy spędzają na świetlicy. Jest ona obszerna, wyposażona w nowoczesny sprzęt rtv. Część świetlicy jest wykorzystana dla potrzeb punktu bibliotecznego, gdzie został zgromadzony dość duży księgozbiór. Mieszkańcy mogą tu w ciągu całego dnia oglądać telewizję, słuchać radia lub przejrzeć codzienną prasę. Niewątpliwą zaletą jest wyposażenie świetlicy w sprzęt elektroniczny zakładowego radiowęzła umożliwiający transmisję audycji radiowych do wszystkich pokojów, a zwłaszcza tych zamieszkałych przez osoby obłożnie chore.

W okresie letnim mieszkańcy mogą bez ograniczenia przebywać w ogrodzie, a nawet często opuszczać teren Domu.
Dom jest placówką całkowicie otwartą. Większość mieszkańców ma możliwość nieskrępowanego poruszania się poza jego obrębem. Daje to szansę na swobodną realizację osobistych planów i zamierzeń.

Dom utrzymuje stałe kontakty z miejscowymi szkołami podstawowymi i średnimi. Dzieci i młodzież z tych szkół bardzo często goszczą tu przy różnych okazjach z występami okolicznościowymi, wręczając przy tym mieszkańcom drobne, zwykle własnoręcznie wykonane upominki.
Ponadto kilka razy w roku występuje tu profesjonalny zespół muzyczny z Klubu „Hutnik” przy Hucie Zawiercie. Specjalnie dobrany repertuar sprawia, że występ tego zespołu zawsze staje się jedną wielką wspólną zabawą.
Spośród innych zorganizowanych zajęć warto wymienić cieszące się wśród mieszkańców ogromnym powodzeniem wycieczki autokarowe, głównie w okolice Zawiercia, po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej lub do Częstochowy na Jasną Górę.
Dom podtrzymuje również kontakty z członkami miejscowego Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Wzajemne odwiedziny są z powodzeniem kontynuowane od kilku lat.

Do tradycji Domu należą uroczyste obchody dorocznych świąt, zwłaszcza Wielkanocy i Bożego Narodzenia, a także, chociaż w znacznie mniejszym zakresie i w formie bardziej kameralnej, odbywają się indywidualnie organizowane obchody imienin i urodzin mieszkańców, które zwykle mają miejsce w pokojach mieszkalnych lub gościnnych znajdujących się na każdej kondygnacji.

Celem pracy terapeutycznej jest stymulowanie, wyzwalanie i podnoszenie sprawności i umiejętności mieszkańców w zakresie samoobsługi, kontaktów interpersonalnych, planowania wolnego czasu, uczestniczenia w życiu kulturalnym, społecznym, samorządowym Domu.

Wśród domowników promowany jest aktywny styl życia dostosowany do osobistych preferencji i możliwości. DPS dba o to, aby zajęcia były atrakcyjne, urozmaicone, miały sens, a mieszkańcy mogli zobaczyć konkretne efekty swoich działań.

Priorytetem w pracy z mieszkańcem jest indywidualne podejście do jego potrzeb, oczekiwań, zainteresowań określonych w planie wsparcia.
Terapeuci opracowali stały harmonogram oraz roczne, miesięczne i tygodniowe plany pracy. Terapia obejmuje szeroki pakiet propozycji zajęć plastycznych, manualnych, ruchowych, muzyczno-relaksacyjnych, porządkowych, choreoterapię - taniec towarzyski, gry intelektualne, biblioterapię.
Aranżowane są spotkania towarzyskie przy kawie, herbacie, wieczorki kulinarne, koncerty życzeń z okazji urodzin i imienin. Organizowane są wyjścia do kawiarni, kina, pizzerii.

Mieszkańcy zapoznawani są z aktualnościami politycznymi, nowinkami z życia Domu, kultywowane są tradycje, uroczystości okazjonalne, obchodzone święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia, święta kościelne.

Integracja i współpraca ze środowiskiem lokalnym pozwala zaistnieć mieszkańcom w społeczności miasta, przełamać istniejący wizerunek i stereotyp domu pomocy społecznej.
Mieszkańcy biorą udział w spotkaniach niepełnosprawnych ISAN w Morsku, balach karnawałowych, pokazach, wystawach, wernisażach, występach artystycznych, imprezach rekreacyjno-turystycznych organizowanych przez miasto i instytucje pomocowe.

W Domu działa zespół wokalny „Biesiada przyjaciół”, który prezentuje swój repertuar na festiwalach niepełnosprawnych artystów zdobywając nagrody i wyróżnienia. Ich występy to profesjonalne popisy wokalne. Soliści występują gościnnie z zaprzyjaźnionym zespołem „Pogodni” działającym przy MOK w Zawierciu.

Mieszkańcy utalentowani plastycznie wystawiają swoje prace w galeriach.
W Domu działa zespół mieszkańców redagujący gazetkę „Sublokator”. Kilku naszych domowników pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej znajdujących się na terenie miasta.

W kalendarzu imprez DPS w Zawierciu stałe miejsce zajmują coroczne spotkania mieszkańców z rodzinami, które nazwaliśmy „Piknikiem rodzinnym”.

Wszystkie wydarzenia kulturalne i społeczne opisywane są w Kronice Domu, która stała się ważną częścią historii, rozwoju i istnienia DPS w Zawierciu.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
---
przejdź do BIP
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Poczta dps
służbowe konta mailowe - logowanie
arkzawiercie 2011
314742 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.6 © 2003-2005 | Infused by:

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu